Žmogus turi labai daug įpročių apie kuriuos net nesusimasto, dalis jų kenkia dantims. Daugelį jų mes darome diena iš dienos, net nežinodami apie juos … ar apie jų poveikį mūsų sveikatai. Nustačius, kurie įpročiai gali pakenkti burnos sveikatai, galite išvengti nemalonių vizitų pas odontologą.
Nykščio ciulpimas
Vaikai, kurie čiulpia savo nykštį arba kitus pirštus, kai jiems jau yra išdygę pagrindiniai dantys (apie 5-6 metus) – gali sukelti žalą savo dantim ir žandikaulio struktūrai.
Kreivi dantys sukelia daugybę problemų – kelios iš jų tai sunkumas kramtyti ir netgi kvėpavimo sutrikimai, todėl stenkitės neleisti savo vaikui to daryti.
Nepiktnaudžiaukite citrinomis
Žmonės, kurie valgo daug citrinų kelia pavojų savo dantų sveikatai. Kodėl? Citrinos turi labai daug rūgšties, rūgštis naikina dantų emalį. Kuomet dantims tenka vėl ir vėl kovoti su rūgščiomis medžiagomis, dantų emalis pradeda skilinėti.
Nesivalykite dantų per stipriai
Valytis dantis du kart dienoje yra būtina norint turėti sveiką šypseną, tačiau jei jūs valotes dantis labai grubiai tai gali sukelti daugiau žalos nei naudos.
Per stipriai valantis dantis kartu pažeidžiamas ir emalis, sudirginamos dantenos, dantys gali tapti jautrūs šalčiui, taip pat juose gali atsirasti skylučių. Norint išvengti šių problemų rekomenduoja dantis valytis su minkštu šepetėliu.
Venkite stipriai sukąsti dantis arba jais griežti
Kai kuriem žmonėms stresas gali iššaukti tokius veiksmus, kaip dantų griežimas arba tiesiog jų stiprus sukandimas ir laikymas. Tokių veiksmų metu dantis veikia nemaža spaudimo jėga ir juose gali atsirasti mikroskopiniai įtrūkimai. Tai taip pat gadina ir jau tvarkytus dantis.
Jeigu dantimis yra griežiama naktį, siūloma nusipirkti dantų kapą ir taip išvengti neigiamo poveikio dantims.
Mėgstate kramtyti ledo gabaliukus? Nustokite!
Ledo kūbeliai gali atrodyti kaip nekaltas dalykas, tačiau žema temperatūra ir pačio kūbelio kietumas gali sukelti rimtų problemų Jūsų dantims. Dantys yra skirti kandant skverbtis į kandamą objektą, o ne traiškyti. Puikus pavyzdys yra kokteilių plaktuvai, kurie gali skaldyti ledą. Atkreipkite dėmesį į geležtes ir iš ko jos pagamintos, tai nieko panašaus į mūsų dantis.
Jūsų dantys – ne įrankis.
Dauguma žmonių dažnai naudodamiesi savo dantimis atidaro pakuotes, nukanda drabužių etiketes ar netgi atsuka butelių kamštelius. Bet mūsų dantys yra skirti tik trims dalykams: kramtyti maistą, kalbėti ir atrodyti gražiai kuomet mes šypsomės. Dantys tai ne replės ar peiliai, todėl naudokite juos pagal paskirtį, kitaip gali tekti apsilankyti pas odontologą.
Negraužkite pieštukų ar tušinukų.
Kaikurie žmonės turi įprotį laikyti tokius daiktus kaip tušinukai, pieštukai ar net akiniai tarp dantų, kuomet reikia susikaupti norint atlikti kažkokį darbą. Dauguma net nesuvokia kokį spaudimą tenka atlaikyti dantims, kuomet jie kandą kitus objektus, o ne maistą. Dažnas daiktų griaužimas gali įtakoti dantų kreivumą arba juos nuskelti.
Liaukitės kramtyti nagus.
Nagų kramtymas ne tik paverčia jūsų rankas negražiomis tačiau tai taip pat gali pažeisti dantis ir tapti dantų higienos problema. Žmonės, kurie kramto nagus, tai daro chroniškai. Pastovus nagų kramtymas skatina ortodontines problemas, taip pat pažeidžiamas dantų emalis.
Atsisakykite gazuotų gaiviųjų gėrimų.
Dažnai geriate limonadus? Gazuoti gaivieji gėrimai dažniausiai kenkia dantims nes juose yra daug rūgšties. Rūgštis graužia emalį, kuris sukelia kitas odontologines problemas. Dar blogiau kuomet geriama po truputį, pastoviai gurkšnojant gėrimą. Žmonės nesupranta, jog jie tiesiog maudo dantis rūgštyje kelias valandas per dieną. Rūgštis skatina dantų skylučių atsiradimą, emalio pažeidimą ir apnašų susidarymą.
Atsargiai naudokite dantų krapštukus
Kuomet naudojami teisingai, dantų krapštukai gali padėti palaikyti švarą tarpdančiuose. Jeigu elgsitės neatsargiai, galite pažeisti dantenas. Viskas ką darote savo dantims ar dantenoms neturi sukelti skausmo, nesvarbu ar tai dantų valymas, dantų siūlo naudojimas ar tarpdančių krapštymas dantų krapštuku. Jeigu jaučiamas skausmas – tai gali reikšti, jog dantys ar dantenos yra pažeidiami.
Taigi, jeigu atpažinote save bent viename iš išvardintų blogų įpročių, pasistenkite rasti priežastis, kodėl taip darote ir galbūt tai padės lengviau atsikratyti įpročių, kurie kenkia jūsų dantims!