fb-pixel
Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Reikia skubios pagalbos?
Skambinkite visą parą
Jei neturite galimybės susiekti su savo odontologu, kreipkitės į budinčias klinikas pagal savo miestą.

Skambučiai peradresuojami klinikoms, kurios galės priimti skambutį bet kuriuo paros metu.
Your search results

Viskas ką turėtumėte žinoti apie dantų valymą

Viskas ką turėtumėte žinoti apie dantų valymą

Tinkama burnos higiena – tai raktas nuo visų burnos ertmės ligų. Laikantis tam tikrų taisyklių, galima užkirsti kelią daugėliui sveikatos problemų.
Tinkamai valantis dantis galima išvengti:

    • Apnašų susidarymo
    • Skylučių atsiradimo dantyse
    • Sumažina dantenų ligų riziką
    • Sumažina riziką susirgti burnos vėžiu.

Kiekvienas žmogus turi savų įpročių kaip prižiūrėti dantis, tačiau mokslininkai teigia, kad tinkamiausia dantis valyti yra kasdien, po du kartus per dieną ir tam būtina skirti mažiausiai dvi minutes. Taip pat būtina atsižvelgti ir į tai kaip valotės dantis ir koks šepetėlis yra naudojamas.

1. Kiek ilgai reikia valytis dantis?

Pagal odontologų asociacijos rekomendacijas, būtina dantis valyti bent dvi minutes kiekvieną dieną, po du kartus. Valantis dantis trumpiau, dantų apnašos nebus tinkamai pašalintos.

Tačiau 2019 metais, buvo atliktas tyrimas, kuris parodė, kad dauguma žmonių dantis valosi vos 45 sekundes. Tyrime dalyvavo 47 žmonės, buvo stebima kaip dantų valymo laikas įtakojo apnašų kiekį. Galiausiai buvo nustatyta, kad valantis dantis bent 2 minutes, apnašų kiekis sumažėja net 26%.

2. Kaip tinkamai valytis dantis?

Svarbu, ne tik valymosi laikas, bet ir naudojamos priemonės dantims valyti. Keletas punktų kaip tinkamai valytis dantis.

2.1. Laikyti dantų šepetėlį 45 laipsnių kampu.
2.2. Švelniais brūkštelėjimais, dantų šepetėliu, valyti dantis per visą jų plotį.
2.3. Dantis valyti švelniai, judinant dantų šepetėlį pirmyn ir atgal.
2.4. Sukamaisiais judesiais, tinkamai nuvalyti visas kramtomąsias dantų zonas.
2.5. Norint tinkamai valyti vidinius dantų paviršius, laikyti dantų šepetėlį vertikaliai ir valyti aukštyn ir žemyn palei dantų vidų.
2.6. Valyti liežuvį keliais pirmyn ir atgal judesiais, kad būtų pašalintos blogą kvapą sukeliančios bakterijos.
2.7. Po naudojimo, gerai išplauti dantų šepetėlį.
2.8. Laikyti dantų šepetėlį vertikalioje padėtyje. Būtina, kad dantų šepetėlis nesiliestų su kitų šeimos narių šepetėliais, taip pat, kad išdžiūtų natūraliai, nelaikant šepetėlio uždarame dėkle.

Taip pat, rekomenduojama bent vieną kartą per dieną dantis valyti dantų siūlu, nes tai padeda pašalinti maisto likučius ir apnašas, kurių negalima pasiekti valant dantų šepetėliu.

3. Kada geriausias metas valytis dantis?

Kai kurie odontologai rekomenduoja dantis valyto po kiekvieno valgio. Tačiau dauguma žmonių valosi dantis 2 kartus per dieną, dažniausiai ryte tik atsikėlus ir vakare prieš einant miegoti.

Jei dažniausiai dantis valote po pusryčių, tai rekomenduojama palaukti bent valandą, prieš valantis dantis. Laukti valandą po pusryčių, kuomet bus galima valyti dantis yra itin svarbu, jei buvo valgomas maistas, turintis rūgšties, pavyzdžiui citrusiniai vaisiai. Valantis dantis nepalaukus tam tikro laiko, po rūgšties turinčio maisto vartojimo, galima pažeisti emalį, kuris tampa silpnesnis dėl rūgšties esančios tam tikruose maisto produktuose. Jei pusryčiams planuojate išgerti apelsinų sulčių, tačiau neturite galimybės laukti valandos ir tik po to valytis dantis, tai rekomenduojama juos valyti prieš pusryčius arba praskalauti burną vandeniu ir kramtyti gumą be cukraus, o po valandos išsivalyti dantis.

4. Ar galima pakenkti dantims valantis juos per dažnai?

Dantų valymas tris kartus per dieną arba po kiekvieno valgymo tikrai nepakenks, tačiau stiprus valymas šepetėliu arba valymas tik pavalgius rūgšties turinčio maisto pakenkti tikrai gali.
Būtina dantis valyti švelniais sukamaisiais judesiais. Gali atrodyti, kad tik stipriai valant dantis, jie bus švarūs, tačiau yra priešingai. Kuo stipriau dantys bus valomi, tuo didesnė rizika nušveisti emalį arba net pakenkti dantenoms.

5. Koks dantų šepetėlis yra geriausias?

Manoma, jog geriausias ir saugiausias naudoti yra kuo minkštesnis dantų šepetėlis. Dantų šepetėlis kietais šereliais gali pakenkti emaliui ir dantenoms, ypač, jei dantys yra plaunami šiurkščiai.
Rekomenduojama keisti dantų šepetėlį jei šėreliai tampa išsišakoję. Nors šepetėlis gali atrodyti tvarkingai, vis tiek yra būtina jį keisti kas tris ar keturis mėnesius.

Taigi, buvo įrodyta, jog reguliarus dantų valymas padeda išvengti su burnos ertme susijusių ligų. Geriausia dantis valytis yra du kartus per dieną, po dvi minutes. Taip pat rekomenduojama reguliariai apsilankyti pas odontologą burnos higienos procedūroms atlikti. Tai ne tik pagerins dantų ir dantenų būklę, bet ir padės sutvarkyti jau atsiradusias problemas.